הפחתת מס שבח

לאה פריד
02.02.21
שמאות
הפחתת מס שבח

מהו מס שבח?

מס שבח הוא מס המוטל על מוכר נכס מקרקעין אשר ערך הנכס הנמכר עולה על הסכום בו הוא נקנה. מסובך? ממש לא. אם נניח אדם קנה דירה ב – 2,000,000 ₪ ולאחר הצמדה למדד שווי הקנייה עלה ל 2,050,000 בשלב הזה הוא מוכר את הנכס ב- 2,200,000 ₪, היינו השיג רווח של 150,000 ₪, אזי הוא ישלם בעבור אותו הרווח שנוסף לשווי הנכס.

שיעור המס הינו 25% מסכום ההשבחה (ההפרש, או אם תרצו הרווח שהתקבל מקניית הנכס למכירתו) כמובן שערך הנכס מחושב בניכוי הוצאות כמו עו"ד, תווך, שיפוצים וכיוצא בזה. מס השבח יוטל בעת מכירת כל נכס מקרקעין.

 

כיצד מפחיתים מס שבח?

כן, גם כאן ישנן מספר אפשרויות ומצבים בהם ניתן בעזרת מומחי שמאות מקרקעין לבצע הפחתה של מס השבח. לדוגמא, באמצעות פיצול השבח המאפשר חלוקה של הנכס בין בני זוג וקבלת ניצול כפול של נקודות הזיכוי ומדרגות המס של כל אחד בנפרד.
הפחתה ניתנת גם כאשר מבצעים פריסת מס השבח עד 4 שנים לאחור, או לתקופת האחזקה בנכס וכן פרמטרים נוספים היוצרים זכאות ומשפעים על גובה ההחזר.
אפשרות נוספת היא באמצעות הפסדי הון והפסדים עסקיים המתקזזים כנגד מס השבח כאשר ניתן לקבל החזר על כספים העודפים ששולמו לרשויות המס בחזרה.
במקרים רבים ניתן להפחית את מס השבח ע"י הוכחת השקעות שבוצעו בנכס במהלך שנות החזקה של הנכס, אומדן גובה ההשקעה יוערך ע"י שמאי מקרקעין.

שתפו עם חברים

הרשמו לניוזלטר שלנו

ידע שווה כסף